مش قلیایی AR
مش قلیایی AR

مش قلیایی AR یا توری قلیایی چیست؟

مش قلیایی AR یا توری قلیایی چیست؟

مش فایبرگلاس نوعی پارچه فایبرگلاس مقاوم در برابر قلیا است. این مش از نخ الیاف شیشه ای C یا E، از طریق یک تکنیک بافندگی خاص ساخته می شود، سپس توسط عامل ضد قلیایی و تقویت کننده پوشش داده می شود و با تکمیل حرارت با دمای بالا تولید می شود. از مش قلیایی در تقویت سطوح سیمانی، گچی، سنگ، مصالح دیوار، سقف، قیر و غیره استفاده می‌شود.

مش فایبرگلاس دارای استحکام بالا، انسجام خوب است و می تواند به خوبی با برد EPS به طور محکم ترکیب شود. مش فایبرگلاس یک ماده قلیایی مقاوم در میان مصالح ساختمانی است، می توان از آن برای جلوگیری از ترک خوردن دیوارها و تقویت مقاومت در برابر تنش و مقاومت در برابر ضربه دیوارها استفاده کرد.

نوارهای مش قلیایی با روکش وینیل، قالب ها و قالب های مادر را قادر می سازند تا با پارچه های نازک بدون کاهش قدرت کار کنند. مش فایبرگلاس قلیایی با روکش سیلیکونی مشکی نیز موجود است. مش تقویت کننده فایبرگلاس به صورت نواری استفاده می شود و یا به عنوان پارچه های بال مشبک متصل به مهره های گوشه گچ بری استفاده می شود.

تقویت کننده مش فایبرگلاس یک پارچه فایبر گلاس مقاوم در برابر قلیایی پوشش داده شده است که برای سیستم گچ کاری و رندر دیوار بتنی استفاده می شود. مش فایبرگلاس نسبت به شبکه های جوش داده شده در استفاده از توری گچبری مزایای متعددی دارد. این دارای مقاومت کششی بالا، ضد آب، ازدیاد طول کم است، این یک ماده ایده آل برای تقویت بتن در سیستم EIFS ساختمان، سیستم عایق دیوار داخلی و خارجی، سیستم فرم H برای گچ کاری و تقویت دیوار خشک است.

مش فایبرگلاس یک ماده ایده آل برای مهندسی ساختمان است. این محصول به طور گسترده ای برای عایق رطوبتی در برنامه های کاربردی بام، و سیستم پایان عایق بیرونی (EIFS)، همچنین به عنوان مش EIFS شناخته می شود، استفاده می شود. مش EIFS از مش بافته شده از فایبرگلاس به عنوان ماده اصلی آن ساخته شده است، سپس توسط لاتکس ماکرومولکول مقاوم در برابر قلیایی پردازش می شود.

توری فایبر گلاس با پوشش AR (مقاوم در برابر قلیایی) عمدتاً در بتن های تقویت کننده و هر محیط پایه قلیایی استفاده می شود. این پارچه غشایی ضد آب با مقاومت کششی بالا است. همچنین به عنوان مش EIFS اعمال شده در سیستم عایق حرارتی خارجی یا مش گچبری در پوشش سیمانی شناخته می شود.

نوارهای مش عایق دیوار EIFS ضد آب برای عایق حرارتی دیوار بتنی و پرداخت:

پارچه فایبر گلاس برای مش EIFS توسط عامل ضد قلیایی و تقویت کننده پوشش داده می شود و با تکمیل حرارت در دمای بالا درمان می شود. این ماده مهندسی ایده آل در ساخت و ساز و دکوراسیون ساختمان است. نوار مش EIFS می تواند گرما را حفظ کند و سطح عایق و سطح صاف دیوار را تضمین کند.

مشخصات معمولی عبارتند از:

پارچه مش فایبر گلاس رنگی 160 گرم در متر مربع 5 میلی متر x 5 میلی متر مقاوم در برابر قلیایی.

مش فایبرگلاس تقویت کننده دیوار 5mm*5mm 150g/m2.

75 گرم 100 گرم 125 گرم 145 گرم 160 گرم 4×4 5×5 مش فایبرگلاس گچ مقاوم به قلیایی;

این محصول مقاوم در برابر قلیایی سقف 110g-5×5؛

این مش 145 گرمی 5×5 میلی متری رنگی مقاوم در برابر قلیایی.

روش‌های بافت: توری فایبرگلاس شامل مش فایبرگلاس بافت ساده و توری فایبرگلاس تویل است.

کاربرد مش AR

کاربرد مش AR

 • ترمیم سطوح بتن و درزها و شکاف‌ها
 • تقویت و تثبیت مواد عایق پایه قیری
 • باعث تقویت نقاط برشکاری شده بر روی دیوارها جهت عبور تاسیسات برقی و مکانیکی است. مناسب و کاربردی برای تقویت اتصالات و نقاط تلاقی دیوارهاست.
 • در مصالح ساختمانی مانع ترک بین دو جنس غیر  هم‌جنس می‌شوند مثلاً وقتی دیوار ب وال پست یا ستون فلزی می‌چسبد.
 • این مش با نوع ساختار پوششی و مقاومتی که دارد امکان استفاده از لایه‌های نازک‌تر ملات و پلاستر در دیوارها و کف‌ها را ایجاد کرده و پیوستگی بیشتری بین ملات ایجاد می‌کنند.
 • به‌عنوان نگهدارنده بنا و دیوار دیگر نیازی به وال پست فلزی و میلگرد بستر و اتصالات فلزی نداریم.
 • در کف‌سازی کارخانه‌های مواد غذایی منجمد و کارخانه‌هایی که به نوعی با مواد شیمیایی در ارتباط هستند و حتی عرشه و پل کاربرد دارد.
 • سرعت بخشیدن به عمل ساخت وساز
 • افزایش عمر ساختمان

ویژگی و مزایای مش AR

یکی از ویژگی های مهم مش قلیایی AR این است که  به دلیل نوع پوشش قلیایی آن حتی پس‌ از مدت طولانی غوطه‌ ور شدن در سیمان و ترکیبات مشابه مقاومت خود را از دست نداده و حتی باعث تقویت‌ شدن مصالح و ترکیبات دیگر می‌شود. مزایای مش قلیایی به شرح زیر می باشد:

 • مش AR مقاومت بسیار بالایی در برابر زنگ‌زدگی و خوردگی.
 • مقاومت خمشی
 • انعطاف پذیری
 • مقاومت شیمیایی بالا
 • استحکام  و ماندگاری بالا
 • ارزان

جمع بندی

توری مش قلیایی یک محصول کاربردی بعنوان یک لایه مقاوم کننده در پروژه های عمرانی می باشد و توجه معماران و فعالان این حوزه را به خود جلب کرده است.

3.5/5 - (2 امتیاز)